مزایای عایق صوتی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

آکوستیک | عایق صوتی | عایق صدا

 

به عقیده مهندسان ساختمان سازی، هزینه عایق کاری ساختمان ها 8/1 درصد هزینه کل ساختمان است، اما مزایای استفاده از عایق کاری مانند کاهش مصرف سوخت وجلوگیری از اتلاف گرما و سرمای داخل ساختمان و همچنین اثرات جلوگیری ازورود آلودگی هوا و آلودگی صوتی به داخل محیط زندگی و کار بسیار

عایق صوتی

به منظور کاهش و مقابله با صوت انتقالی (آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر می بایست از پوششی استفاده گردد که به آن پوشش، عایق صوتی گفته می شود.

جذب و کاهش صوت در طراحی و ساخت ساختمان ها و سازه ها دو موضوع بسیار مهم حائز اهمیت هستند. موادی که قادرند امواج صوتی را جذب و مقدار آن را کاهش دهند به مواد اکوستیک معروفند .مهم ترین ویژگی های یک عایق صوتی خوب، بالا بودن وزن، نرم بودن، ظرفیت بالای کاهش سر و صدا و غیر قابل نفوذ بودن آن است. مصالح اکوستیک از لحاظ ظاهری باید، یکنواخت، بدون عیب و عاری از مواد سست و کم دوام و مضر باشند. مقاومت در برابر فشار، کشیدگی، جذب آب، تخلخل و حمله موجودات زنده نظیر حشرات و حمل آسان از جمله ویژگی های دیگری هستند که مواد آکوستیک باید داشته باشند.

خانه شما قلعه آرامش شماست. به آن طرف نگاه کنید، آنجا اتاق پسر شماست که صدای استریوی آن خانه را برداشته است و به داد و فریادهای شما برای کم کردن صدای ضبط و استریو کمتر توجه می‌کند. این طرف اتاق دختر شماست که گوشی تلفن ساعت‌ها در دست اوست و شما از دست خنده‌های گاه و بی‌گاه و مکالمات طولانی او با دوستانش آرامش ندارید.
به زیر پایتان نگاه کنید، طبقه پایین آپارتمان شما پارکینگ ساختمان چند طبقه‌ای است که در آن زندگی می‌کنید و صدای گاز و ترمز و بوق اتومبیل‌های همسایگان، گاه و بی‌گاه سکوت منزل شما را بر هم می‌زند.
طبقه بالا، آپارتمان نزدیک‌ترین دوست و همسایه‌تان است ولی این صدای پا و دویدن کودکان خردسالش است که مانند صدای بمب در فضا پیچیده شده است. دیوارها و پنجره‌ها هم که صدای رفت و آمد ماشین‌ها در بزرگراه مقابل منزلتان را به داخل انتقال می‌دهند... شما فقط یک راه دارید برای اینکه سکوت و آرامش را در منزل حکمفرما کنید و آن هم استفاده از عایق‌های صوتی و کاهش آلودگی صوتی منزلتان است. چگونه؟ با ما همراه باشید.
● از این دیوار صدا درنمی‌آید
اگر قرار است خودتان منزلتان را بسازید یا قرار است درون آن را بازسازی کنید، باید به شما تبریک بگوییم چون شما بخت این را دارید که خانه‌تان را به راحتی علیه سر و صدا ایزوله کنید. اول از هر چیز باید به سراغ دیوارهای داخلی منزلتان بروید. یک دیوار معمولی از آجر، گچ و رنگ پوشیده شده است، گرچه این مواد جامد تا حدی جلوی انتقال صدا را می‌گیرند ولی درون این مواد نیز حفره‌ها و فضاهای ریزی وجود دارد که دارای هواست و به هر حال صدا از دیوار به آن سوی آن منتقل می‌شود.
یک راه‌حل این است که دیوارهای میان اتاق‌های منزلتان را با عایق‌های صوتی بپوشانید. بهتر است شما عایق‌های صوتی را که سنگین‌تر و دارای چگالی بیشتری هستند، انتخاب کنید چون بهتر از انتقال صوت جلوگیری می‌کنند. یکی از معمولی‌ترین عایق‌های صوتی برای دیوارها، ورقه‌های چوب پنبه‌ای است. دیوارهایی که به عنوان عایق صدا طراحی و ساخته می‌شوند، دارای جنس، طول، شکل، ارتفاع و طراحی ویژه‌ای هستند.
مصالح مورد استفاده در ساخت و طراحی این دیوارها در مقدار کاهش صدای آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. دیوارهایی که به صدا عایق هستند یا صوت را جذب کرده و یا از انعکاس آن در ساختمان جلوگیری می‌کنند. انرژی صوتی در مواد نرم و دارای تخلخل زیاد به صورت موثری جذب می‌شوند، در حالی که برای انعکاس از مصالح سخت و فشرده استفاده می‌شود. دیوارهای آجری عایق‌های صوتی بسیار خوبی هستند ولی از نظر جذب صوتی بسیار فقیرند. بنابراین با ترکیب یک دیوار با چگالی بالا می‌توان در کاهش بیشتر سر و صدا در ساختمان اقدام کرد.
● گاهی به پنجره نگاه کن
این روزها کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که در بن‌بستی ساکت قرار گرفته باشد و بیشتر خانه‌ها یا در مجاورت خیابان و یا بزرگراه‌های پر رفت و آمد قرار گرفته‌اند. درها و پنجره‌ها آلودگی صوتی را به راحتی به درون فضای منزل شما منتقل می‌کنند.
بنابراین هنگامی که قصد دارید منزل‌تان را علیه صدا ایمن کنید باید هوای درها و پنجره‌ها را نیز داشته باشید. جنس درها و پنجره‌ها نقش مهمی در انتقال صدا به فضای درون منزل شما دارد. مهندسان ساختمان می‌گویند درها و پنجره‌هایی که از جنس چوب و فوم‌های وینیلیی هستند بهتر از درها و پنجره‌های فلزی، جلوی انتقال صوت را می‌گیرند.
درها و پنجره‌های فلزی در اثر صدا بیشتر دچار لرزش شده و صدا را بهتر منتقل می‌کنند. راه دیگر استفاده از شیشه‌های دوجداره در ساخت درها و پنجره‌ها است. درهایی که درون‌شان پر است بهتر از درهایی که درون‌شان خالی است در پیشگیری از انتقال سر و صدای بیرون به داخل فضای منزل موثرند. شما اگر تمایل داشته باشید می‌توانید یکی از این درها را برای اتاقی از منزل‌تان که نیاز به سکوت در آن بیشتر است با در معمولی اتاق جایگزین کنید. حتی اگر شما از چنین درهایی استفاده می کنید ممکن است صدا از زیر در یا فاصله میان در و دیوار وارد شود ولی برای این مشکل نیز راه‌حلی وجود دارد. برای حل این مشکل کافی است پایین در به طور کامل بر سطح زمین تطابق داشته باشد شما می‌توانید از مواد عایق صوت برای پوشاندن فاصله میان قسمت تحتانی در و کف اتاق استفاده کنید.
● انتخاب و ایمنی
یکی دیگر از مشکلاتی که موجب ایجاد سر و صدا در اتاق شما می‌شود سر و صدای جریان آب درون لوله‌هایی است که درون دیوارها یا کف اتاق نصب شده‌اند. بنابراین لوله‌ها و سیم‌کشی‌های برق منزل باید در مناطقی از کف و دیوارها قرار گیرند که دارای عایق صوتی باشند.
اگر قرار است خودتان با استفاده از مواد اولیه‌ای که خریده‌اید دیوارها و کف منزلتان را عایق‌بندی کنید حتما هنگام کار عینک و دستکش ایمنی بپوشید و روی بینی و دهانتان ماسک بگذارید. محصولاتی که برای عایق‌بندی صوتی استفاده می‌شوند تا حدی محرک هستند و ممکن است شما را دچار حساسیت کنند ولی برای اینکه از عایق‌بندی صوتی منزلتان راضی باشید و بهترین پوشش ضدهوا را برای دیوارها انتخاب کنید بهتر است از شرکت‌هایی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید.
مهندسان و معماران این شرکت‌ها با آشنایی با آخرین پوشش‌های عایق صوتی برای دیوارهایی که در بازار وجود دارد بهترین و موثرترین گزینه‌ها را به شما پیشنهاد خواهند کرد. پیش از خرید و انتخاب عایق‌های صوتی برای دیوارها و کف منزلتان تحقیق و پرس و جوی کامل انجام دهید.
هر یک از این مواد می‌توانند تا چند درصد و درجه‌ای خاص صداهای منتقل‌شده را کاهش دهند. فراموش نکنید اگر شما بتوانید فقط به اندازه ۱۰ دسیبل جلوی عبور صدا از در و دیوارها را با این روش‌ها و مواد به درون منزلتان بگیرید نیمی از سر و صداهایی را که پیش از این می‌شنیدید نخواهید شنید و منزل شما ۵۰ درصد ساکت‌تر خواهد شد.
● از طبقه پایین صدا می‌آید
ممکن است شما در یک آپارتمان زندگی کنید که سر و صدای زیادی از اتاق‌های طبقه پایین، آرامش و آسایش شما را مختل کرده باشد یا در محل کارتان اتاق شما روی پارکینگ و اتاق‌های پرازدحام و شلوغ واقع شده باشد.
در این صورت باید به فکر عایق‌بندی کف اتاقتان علیه صداهای گوشخراش باشید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید آن است که فوم‌های ضد صدا را درون هر شکاف یا سوراخی که در کف یا مجاورت کف اتاق می‌بینید بگذارید. این فوم‌ها به دلیل خاصیت ویژه‌ای که دارند درون شکاف و سوراخ منبسط شده و جلوی انتقال صدا را از طبقه پایین به اتاق شما می‌گیرند. کار دیگری که شما می‌توانید انجام دهید خرید کف‌پوش‌هایی مانند فرش و موکت است که خاصیت ضدصدا دارند.
این کف‌پوش‌ها می‌توانند از انتقال صدا جلوگیری کنند. شما این کف‌پوش‌های ویژه را در زیر فرش و موکت اتاق خود پهن می‌کنید. این کف‌پوش‌های ضدصدا در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند. راهکار سوم این است که کف آپارتمان یا اتاقتان را با آجرها یا کاشی‌های ضد صدا بپوشانید. این مصالح در زیر کف‌پوش عادی اتاق شما نصب می‌شوند. روش سوم موثرترین راه برای رهایی از سر و صدای همسایه‌های پر سر و صدا و شلوغ است چون بهتر از دو راه دیگر از انتقال صدا به طبقات بالاتر جلوگیری می‌کند.

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست